Global Update

Bailey’s Blog

Bailey’s Blog centralizes the comings and goings of the dance world. Focusing on new choreographic commissions, world premieres, and programming featuring and/or honoring women. Weekly roundups also track leadership changes within companies, specifically in roles such as Artistic Director and Resident Choreographers, as well as highlight opportunities for artists. The global update also provides visibility to outstanding artists within the field.

February 16, 2024

Eva Stone for Olympic Ballet Theater – Program: Debuts, Helen Pickett for Boston Ballet – Program: Winter Experience, Azure Barton, Maria Torres, and Alice Klock for Hubbard Street Dance Chicago – Program: Winter Series: Of Hope, Maeghan McHale Hobb for First State Ballet Theater – Program: Triple Bill, Stina Quagebeur for Joffrey Ballet – Program: Studies in Blue […]

February 9, 2024

Twyla Tharp Dance at the Joyce, Jessica Lang for The Washington Ballet – Program: Jazz Icons: A Fine Romance, Stina Quagebeur for Joffrey Ballet – Program: Studies in Blue, Gemma Bond and Jessica Lang for the Royal Ballet – Program: Festival of New Choreography, Simone Orlando for Ballet Kelowna – Program: Turning Point […]

February 2, 2024

Kirsten Wicklund and Wubkje Kuindersma for the Dutch National Ballet Junior Company – Program: Ten, Anne Mueller for Ballet Idaho – Program: Anthology, Crystal Pite for Nederlands Dans Theater at Holland Dance Festival – Program: From Here Now Far, Suzanne Haag for Eugene Ballet – Program: Gatsby, Mollie Sansone and Yusha-Marie Sorzano for Nashville Ballet – Program: Attitude […]

January 26, 2024

LA Dance Project Presents Summation Dance + Derion Loman, Megan McCarthy, Sasha Rydlizky, and Miche’ Smith for Ririe-Woodbury Dance Company – Program: Traverse, Tiler Peck for New York City Ballet – Program: New Combinations, Lynne Taylor-Corbett and Amy Hall Garner for Carolina Ballet – Program: Rhapsody in Blue, Alexandra Rocha for Dimensions Dance Theater – Program: Lab Series 2024: New Works […]

January 19, 2024

Caroline Finn and Paloma Muñoz Luengo for Bern Ballett – Program: Virginia’s House, Felicia Andersson, Jade Longley, Elisa Fosatti, and Anna Cecilia Meyer for the Royal Swedish Ballet – Program: Young Choreographers, Viviana Alcazar, Megan Curet, Jessica Rabanzo-Flores, Khamla Somphanh, Gina Sorensen, and Chelsea Zeffiro for Malashock Dances – Program: Everyday Dances, Natália Horečná for Alina Cojocaru & Acworkroom Productions at Sadler Wells – Program: La Strada, Azure Barton for San Francisco Ballet – Program: Mere Mortals […]

January 12, 2024

Sidra Bell for The Big Muddy Dance Company – Program: Winter Concert: Evolution, Sofia Nappi at Tanz Köln – Program: Pup, Ella Rothschild for Opera Ballet Vlaanderen – Program: Die Sieben Todsünden, Sharon Eyal and Sol León for Staatsballett Berlin – Program: 2 Chapters Love, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV […]

January 5, 2024

Sidra Bell for The Big Muddy Dance Company – Program: Winter Concert: Evolution, Ella Rothschild for Opera Ballet Vlaanderen – Program: Die Sieben Todsünden, Sharon Eyal and Sol León for Staatsballett Berlin – Program: 2 Chapters Love, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV, Bobbi Jene Smith for Ballet Theater Basel – Program: Marie & Pierre […]

December 22, 2023

*Female Choreography Commissions, World Premieres, and Programming updates and Leadership Changes differ from December 15, 2023 – scroll to view updated content – Sharon Eyal and Sol León for Staatsballett Berlin – Program: 2 Chapters Love, Ella Rothschild for Opera Ballet Vlaanderen – Program: Die Sieben Todsünden, Bobbi Jene Smith for Ballet Theater Basel – Program: Marie & Pierre, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV […]

December 15, 2023

Sharon Eyal and Sol León for Staatsballett Berlin – Program: 2 Chapters Love, Ella Rothschild for Opera Ballet Vlaanderen – Program: Die Sieben Todsünden, Bobbi Jene Smith for Ballet Theater Basel – Program: Marie & Pierre, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV, Samantha Lynch for the Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften […]

December 8, 2023

Sarah Tallman for Wonderbound – Program: Icy Haught, Bobbi Jene Smith for Ballet Theater Basel – Program: Marie & Pierre, Nicole Haskins for Smuin Contemporary Ballet – Program: The Christmas Ballet, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV, Samantha Lynch for the Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften […]

December 1, 2023

Sarah Tallman for Wonderbound – Program: Icy Haught, Bobbi Jene Smith for Ballet Theater Basel – Program: Marie & Pierre, Nicole Haskins for Smuin Contemporary Ballet – Program: The Christmas Ballet, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV, Samantha Lynch for the Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften […]

November 17, 2023

Bobbi Jene Smith for Ballet Theater Basel – Program: Marie & Pierre, Vittoria Girelli, Samantha Lynch, and Morgan Runacre-Temple – Program: CREATIONS XII-XV, Samantha Lynch for the Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften, Micaela Taylor for NDT 2 – Program: Illuminate, Sabrina Sadowska for Theater Chemnitz Ballet – Program: Rhapsody in C […]

November 10, 2023

Rachel Barker and Katarzyna Skarpetowska for Repertory Dance Theater – Program: Venture, Amy Hall Garner for ABT Studio Company Fall Tour, Samantha Lynch for the Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften, Helen Picket for the National Ballet of Canada – Program: Emma Bovary & Passion, Micaela Taylor for NDT 2 – Program: Illuminate […]

November 3, 2023

Amy Hall Garner for ABT Studio Company Fall Tour, Samantha Lynch for the Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften, Nejia Yatkin for Dallas Black Dance Theater – Program: Director’s Choice, Carrie Ruth Trumbo for Pegasus Contemporary Ballet – Program: The Perspective Project, Helen Picket for the National Ballet of Canada – Program: Emma Bovary & Passion […]

October 27, 2023

Micaela Taylor for NDT 2 – Program: Illuminate, Alia Kache, Charlotte Junge, Sarah Minton for Madison Ballet – Program: Innovation, Sabrina Sadowska for Theater Chemnitz Ballet – Program: Rhapsody in C, Jawole Willa Jo Zollar for Houston Grand Opera, Rima Pipoyan for Bern Ballet – Program: Anatomy of Emotion […]

October 20, 2023

Young Soon Hue for Richmond Ballet – Program: Studio One, Penny Saunders for Ballet Idaho – Program: The Gathering Dark, Alia Kache, Charlotte Junge, Sarah Minton for Madison Ballet – Program: Innovation, Jennifer Archibald for Pittsburgh Ballet Theater – Program: Light in the Dark, Katie Puder for Avant Chamber Ballet – Program: Dracula […]

October 13, 2023

Hope Boykin Dance at The Joyce, Donna Marisa and Hannah Bontrager for Ballet Fantastique – Program: Nevermore, Gemma Bond for Sarasota Ballet – Program: Program 1, Kristen McNally for The Royal Ballet – Program: The Limit, Jawole Willa Jo Zollar for Houston Grand Opera […]

October 6, 2023

Raewyn Hill for Co3 Contemporary Dance – Program: Architect of the Invisible, Stephanie Martinez for American Repertory Ballet – Program: Elevate, Daniela Cardim, Ruth Brill, and Kristen McNally for New English Ballet Theater – Program: Genesis Dance Project and New Works, Xenia Aidonopoulou and Jade Hackett for Dance Umbrella Festival, Imre van Opstal for Nederlands Dans Theater […]

September 29, 2023

Sarah Slipper for NW Dance Project – Program: Sharing Stories, Yuka Oba-Muschiana for Grand Rapids Ballet – Program: Contemporary Visions, Xenia Aidonopoulou and Jade Hackett for Dance Umbrella Festival, Marion Motin and Xie Xin for Paris Opera Ballet – Program: Xie Xin /​ Marion Motin /​ Crystal Pite, Imre van Opstal for Nederlands Dans Theater […]

September 22, 2023

Gladisa Guadalupe for Cleveland Ballet – Program: Carmen & Other Works, Marion Motin and Xie Xin for Paris Opera Ballet – Program: Xie Xin /​ Marion Motin /​ Crystal Pite, Sarah Tallman for Boulder Ballet – Program: Connection, Rachel Van Buskirk & Darian Kane for Terminus Modern Ballet Theater – Program: Out of the Box, Evelyn Hart for JV2 […]

September 15, 2023

Annabelle Lopez-Ochoa for Houston Ballet – Program: Tutu, Andrea Miller for English National Ballet – Program: Our Voices, Imre van Opstal for Nederlands Dans Theater, Penny Saunders for Tulsa Ballet – Program: Creations in Studio K, Gianna Reisen for Carolina Ballet – Program: Firebird […]

September 8, 2023

Tiler Peck for Northern Ballet – Program: Generations, Gianna Reisen for Carolina Ballet – Program: Firebird, Bobbi Jene Smith for L.A. Dance Project, Rima Pipoyan for Bern Ballet – Program: Anatomy of Emotion, Joëlle Le Boutillier and Yulia Makayeva for Ballet d’Jèrri – Program: Siez Sé […]

August 25, 2023

Zoë Ashe-Browne and Kirsten Wicklund for Opera Ballet Vlaanderen – Program: Choreolab, Maxine Doyle for the Brisbane Festival – Program: Salamander, Joëlle Le Boutillier and Yulia Makayeva for Ballet d’Jèrri – Program: Siez Sé, Rachel Van Buskirk & Darian Kane for Terminus Modern Ballet Theater – Program: Out of the Box, Evelyn Hart for JV2 […]

August 11, 2023

Cara Hagan for American Dance Festival – Program: were we birds?, Katie Spagnoletti for The Rosin Box Project – Program: Debuts, Rachel Arianne Ogle, Kimberley Parkin, Jasmin Sheppard for Sydney Dance Company – Program: INDance, Yanira Castro, Marina Fukushima, Audrey Johnson, and Marissa Brown for ODC Theater’s State of Play Festival, Stephanie Lake for The Australian Ballet […]

August 4, 2023

Rachel Arianne Ogle, Kimberley Parkin, Jasmin Sheppard for Sydney Dance Company – Program: INDance, Yanira Castro, Marina Fukushima, Audrey Johnson, and Marissa Brown for ODC Theater’s State of Play Festival, Caili Quan, Adji Cissoko, and Melissa Toogood for Vail Dance Festival – Program: NOW: Premieres, Gemma Bond for Ballet Nacional de Sodre – Program: Dos hemisferios, Stephanie Lake for The Australian Ballet […]

July 28, 2023

Yanira Castro, Marina Fukushima, Audrey Johnson, and Marissa Brown for ODC Theater’s State of Play Festival, Caili Quan, Adji Cissoko, and Melissa Toogood for Vail Dance Festival – Program: NOW: Premieres, Gemma Bond for Ballet Nacional de Sodre – Program: Dos hemisferios, Natalie Weir for Queensland Ballet – Program: Bespoke, Stephanie Lake for The Australian Ballet […]

July 21, 2023

Stephanie Lake for The Australian Ballet, Natalie Weir for Queensland Ballet – Program: Bespoke, Gemma Bond for Ballet Nacional de Sodre – Program: Dos hemisferios, Savannah Dunn for Deos Contemporary Ballet – Program: COLLIDE Series 23, Avatâra Ayuso for Ballet de Santiago […]

July 14, 2023

Avatâra Ayuso for Ballet de Santiago, Hai-Wen HSU for  La Biennale di Venezia, Zoë Ashe-Browne and Kirsten Wicklund for Opera Ballet Vlaanderen – Program: Choreolab, Bobbi Jene Smith for L.A. Dance Project , Maxine Doyle for the Brisbane Festival – Program: Salamander […]

July 7, 2023

Skyla Schreter at Fire Island Dance Festival, Elizabeth Wistrich for City Ballet of San Diego – Program: On The Move 2023, Sabrina Sadowska for Theater Chemnitz Ballet – Program: Rhapsody in C, Helen Lai for Hong Kong Dance Company – Program: HerStory, Kirsten Wicklund for Ballet Edmonton – Program: Avancer […]

June 30, 2023

Annabelle Lopez Ochoa for The School at Jacob’s Pillow, Dorotea Saykaly for Danish Dance Theater at Copenhagen Summer Dance 2023, Tatiana Desardouin for American Dance Festival – Program: Footprints 2023, Laura O’Malley for SF Danceworks – Program: Season 6, Stina Quagebeur for Staatsballett Karlsruhe – Program: Jazz […]

June 23, 2023

Laura O’Malley for SF Danceworks – Program: Season 6, Stina Quagebeur for Staatsballett Karlsruhe – Program: Jazz, Female Choreography Commissions, World Premieres, and Programming, Hai-Wen HSU for La Biennale di Venezia – Program: Biennale College Choreographers-New Creations, Samantha Lynch for Norwegian National Ballet – Program: Klassik Mesteraften, Vittoria Girelli, Samantha Lynch and Morgann Runacre-Temple for Stuttgart Ballet- Program: CREATIONS XIII-XV […]

June 16, 2023

Daniela Georgieva, Neshama Nashman, Emilia Peredo Aguirre and Viginia Segarra Vidal for Ballett am Rhein and the tanzhaus nrw – Program: Step By Step, Carrie Ruth Trumbo for Pegasus Contemporary Ballet – Program: Amor Fati: An Evening of Greek Mythology, Rena Butler for Oklahoma City Ballet – Program: Unboxed, Cathy Marston for Queensland Ballet – Program: Trilogy, Saskya Pauzé-Bégin and Paloma Muñoz for the Bern Ballett – Program: Dance Platform 2023: Next Generation […]

June 9, 2023

Melissa Barak for Los Angeles Ballet – Program: Memoryhouse, Cathy Marston for Queensland Ballet – Program: Trilogy, Renay Aumiller, Caroline Calouche, Michelle Pearson, Kristin Taylor Duncan, Nicole Vaughan-Diaz for American Dance Festival – Program: Made in NC, Saskya Pauzé-Bégin and Paloma Muñoz for the Bern Ballett – Program: Dance Platform 2023: Next Generation, Nadine Barton, Sarah Hayes Harkins, and Emily Porter for Charlotte Ballet – Program: Choreographic Lab […]

June 2, 2023

Rena Butler, Hélène Simoneau, and Makino Hayashi for Oregon Ballet Theater – Program: Made In Portland, Nadine Barton, Sarah Hayes Harkins, and Emily Porter for Charlotte Ballet – Program: Choreographic Lab, Sophiann Mahalia for The Yard – Program: Launch Pad: A Choreographers’ Showcase, Amy Seiwert for American Repertory Ballet – Program: PREMIERE3, Gabrielle Lamb for Golden State Ballet – Program: From New York, With Love […]

June 2, 2023

Rena Butler, Hélène Simoneau, and Makino Hayashi for Oregon Ballet Theater – Program: Made In Portland, Nadine Barton, Sarah Hayes Harkins, and Emily Porter for Charlotte Ballet – Program: Choreographic Lab, Sophiann Mahalia for The Yard – Program: Launch Pad: A Choreographers’ Showcase, Amy Seiwert for American Repertory Ballet – Program: PREMIERE3, Gabrielle Lamb for Golden State Ballet – Program: From New York, With Love […]

May 26, 2023

Michelle Manzanales for Ballet Hispánico at New York City Center, Gabrielle Lamb for Golden State Ballet – Program: From New York, With Love, Stina Quagebeur for Staatsballett Karlsruhe – Program: Jazz, Andrea Miller for GALLIM at the Joyce, Anne Teresa De Keersmaeker for La Monnaie/De Munt – Program: Exit Above […]

May 19, 2023

Julia Adam for Diablo Ballet – Program: A Midsummer Night’s Dream, Vittoria Girelli for Stuttgart Ballet – Program: Creations X-XII, Tess Sinke for Deos Contemporary Ballet – Program: AWAKEN Series 23, Stina Quagebeur for Staatsballett Karlsruhe – Program: Jazz, Andrea Miller for GALLIM at the Joyce […]

May 12, 2023

Tiffany Tregarthen for Gibney Company at the Joyce, Rena Butler for Hubbard Street Dance Chicago – Program: Summer Series: Facets, Elizabeth Corbett for Big Muddy Dance Company – Program: Blaze, Caili Quan and Stephanie Martinez for Sacramento Ballet – Program: Emergence, Chanel DaSilva and McKinley Willis for Dallas Black Dance Theater – Program: Spring Celebration […]

May 5, 2023

Hannah Baumgarten for Dance Now! Miami – Program: Program III, Katarzyna Kozielska for Tulsa Ballet – Program: Signature Series, Sharon Eyal for Nederlands Dans Theater – Program: Raw are the Roots, Claudia Schreier for Atlanta Ballet – Program: Significant Others, Claire Mazza for East Coast Contemporary Ballet – Program: Can You See The Music […]

April 28, 2023

Alice Topp for The Australian Ballet – Program: Identity, Judith Sánchez Ruíz for Trisha Brown Dance Company, Alysa Pires for New York City Ballet – Program: 21st Century Choreography II, Amy Hall Garner for BalletX – Program: Spring Series 2023, Halla Ólafsdóttir for Cullberg – Program: Sylph […]

April 21, 2023

Emily Dietz, Kate Webb, and Christina Lindhou for Verb Ballets – Program: Fresh Inventions, Jennifer Archibald, Shannon Alvis, and Stephanie Martinez for Ballet Des Moines – Program: She, Amy Hall Garner for Collage Dance Collective – Program: Their Eyes Were Watching God, Chanel DaSilva for Festival Ballet Providence – Program: Pure Dance, Jennifer Mabus, Christina Ghiardi, and Katie Puder for Avant Chamber Ballet – Program: Women’s Choreography Project […]

April 7, 2023

Bridget Breiner for Staatsballett Karlsruhe – Program: Maria Stuart, Annie Rigney for Martha Graham Dance Company, Nanine Linning for Boston Ballet – Program: Our Journey, Lauren Lovette for Oregon Ballet Theater – Program: Firebird, Suzanne Haug for Eugene Ballet – Program: BOLD […]

March 31, 2023

Claire Davison for Ballet Co.Laboratory – Program: Kitchen Dances, Jess Flynn and Lindsey Leduc for BoSoma Dance Company and NSquared Dance – Program: SYNERGY, Blakely White-McGuire and Andrea Weber for Axelrod Contemporary Ballet Theater – Program: Architects of Dance, Nanine Linning for Boston Ballet – Program: Our Journey, Lauren Lovette for Oregon Ballet Theater – Program: Firebird […]

March 24, 2023

Lali Ayguadé for Theater Bielefeld – Program: Verkörpert, ​​Brenda Way & Amy Seiwert for ODC/Dance – Program: Dance Downtown, Beth Gill for the Fisher Center – Program: Fisher Center LAB presents: Nail Biter, Yusha-Marie Sorzano for Madison Ballet – Program: Ballet Beyond, Jacalyn Tatro for Ballet BC – Program: Take Form […]

March 10, 2023

Dana Genshaft & Amy Seiwert for BalletMet – Program: A Celebration of New Works, Marina Mascarell for Sydney Dance Company – Program: Ascent, Rena Butler for Parsons Dance at the Joyce, Elisa Fossati, Felicia Andersson, Anna-Cecilia Meyer, & Sarah Erin Keaveney for the Royal Swedish Ballet – Program: Young Choreographers, Jaclyn Brown for Repertory Dance Theater LINK series – Program: MATRIARCH […]

March 3, 2023

Rena Butler for National Ballet of Canada – Program: Anima Animus & Alleged Dances & Symphony in C, Tess Sinke for Deos Ballet – Program: Ember Series 23, Sharon Eyal for Staatsballett Berlin – Program: Ekman/Eyal, Alexandra Schooling & DaYoung Jung for Oklahoma City Ballet – Program: Future Voices, Gianna Burright and  Madison Olandt for UCSB Dance Company – Program: Full Circle […]

February 24, 2023

Amanda Lewis for Milwaukee Ballet II – Program: Momentum, Caili Quan, Makino Hayashi, Viki Psihoyos & Claudia Anata Hubiak for Boulder Ballet – Program: New Moves, Amy Seiwert for BalletX – Program: Winter Series 2023, Emma Portner for Norwegian National Ballet – Program: Portner/Kylian/Balanchine, Danielle Agami for Visceral Dance Chicago – Program: Winter Engagement […]

February 17, 2023

Danielle Agami for Visceral Dance Chicago – Program: Winter Engagement, Dohee Lee Puri Arts for Gibney, Sidra Bell for Nevada Ballet Theater – Program: Blue Until June, Amy Hall Garner for Miami City Ballet – Program: Modern Masters, Lindsay Grymes for Joffrey Ballet Concert Group – Program: Spring Gala […]

February 10, 2023

Suzanne Haag for Eugene Ballet – Program: Petrushka, Amy Hall Garner for Miami City Ballet – Program: Modern Masters, Lindsay Grymes for Joffrey Ballet Concert Group – Program: Spring Gala, Esie Mensah for Ballet Kelowna – Program: Reflections, Chieko Imada for Ballet Tucson – Program: Winter Concert […]

February 3, 2023

Pam Tanowitz for The Royal Ballet – Program: Secret Things/Everyone Keeps Me, Mollie Sansone & Sidra Bell for Nashville Ballet – Program:  Anthology, Hope Boykin for Philadelphia Ballet – Program: Forward Motion, Jennifer Archibald & Helen Simoneau for Charlotte Ballet – Program: Innovative Works, Glory Tuohy-Daniell for Bangarra Dance Theater – Program: Dance Clan […]

January 27, 2023

Chanon Judson & Mame Diarra Speis for Urban Bush Women – Program: Haint Blu, Iratxe Ansa & Imre van Opstal for Ballet Theater Basel – Program: Imbalanced Parallels, Keerati Jinakunwiphat for New York City Ballet – Program: 21st Century Choreography, Hope Boykin for Philadelphia Ballet – Program: Forward Motion, Jennifer Archibald & Helen Simoneau for Charlotte Ballet – Program: Innovative Works[…]

January 20, 2023

Danielle Rowe for San Francisco Ballet – Program: next@90 Garland / Roberts / Rowe, Roya Carreras for Dance at the Odyssey festival, Micaela Taylor for Acosta Danza – Program: Spectrum, Wubkje Kuindersma for Dutch National Ballet Junior Company – Program: Ballet Bubbles, Micaela Taylor’s TL Collective for White Bird Uncaged Series […]

January 13, 2023

Michele Byrd-McPhee and Ladies of Hip-Hop for Guggenheim Works & Process Underground Uptown Dance Festival – Program: SpeakMyMind, Danielle Rowe for San Francisco Ballet – Program: next@90 Garland / Roberts / Rowe, Amber Hirschfield, Cecily MacDougall, & Saori Yamashita for State Street Ballet – Program: Evenings, Alexa Capareda, Teresa Chapman, Andrea Dawn Shelley & Kia Smith for Houston Contemporary Dance Company – Program: Dué, Dohee Lee for Gibney Presents – Program: Chilseong Saenamgut (Duringut): Ritual for Sickness […]

January 6, 2023

Luciana Paris and Eva Alt for ABT Incubator 2023, Stephanie Thiersch for Tanz Bielefeld – Program: Land im Land, Dorothée Munyaneza for Chaillot Théatre National de la Danse, Jenelle Gaerlan, Theresa Hanson, Andrea Parson & Laure Redmond for BODYVOX – Program: Serious Cupcakes, Rena Butler for Parsons Dance – Program: Parsons Dance at the Joyce […]

December 16, 2022

Michele Byrd-McPhee & Mai Lê Hô for Guggenheim Works & Process Underground Uptown Festival, Chloé Blair & Roseline Keppler for Joburg Ballet – Program: Dialogues, Lauren Lovette & Paul Taylor Dance Company at The Music Center, Ukrainian National Ballet Announces New Artistic Director, Tanz Bielefeld Announces New Artistic Director & Chief Choreographer […]

December 9, 2022

Nicole Haskins & Amy Seiwert for Smuin Ballet – Program: The Christmas Ballet, Olga Roriz for the National Ballet of Portugal – Program: Of this world and the other, Avatâra Ayuso for Ballet de Santiago – Program: Nijinska: Secreto de la Vanguardia, Annabelle López-Ochoa for Ballet de Santiago – Program: Callas, la Divina, Viver Ballet Announces New Executive Director […]

December 2, 2022

Adi Hanan & Tessa Magda for Vienna State Ballet – Program: Platform Choreography 22/23, Sophie Bulbulyan, Elisa Martinez, & Shantala Shivalingappa for Les Ballets de Monte Carlo’s Monaco Dance Forum, Roya Carreras & Jessie Lee Thorne for Dance at the Odyssey, Executive Director Announced for Misty Copeland Foundation, The Director of the Misty Copeland Foundation (MCF) BE BOLD Programme Announced […]

November 18, 2022

Cassi Abranches for Ballet of the City of São Paulo, Tess Sinke for Deos Contemporary Ballet – Program: Epilogue Series 22, Courtney Washington Balenciaga at Guggenheim Works & Process, Wubkje Kuindersma for the Dutch National Ballet Junior Company – Program: Ballet Bubbles, Jennifer Mabus, Christina Ghiardi, Katie Puder for Avant Chamber Ballet – Program: Women’s Choreography Project […]

November 11, 2022

Rena Butler for San Francisco Opera, Maeghan McHale for First State Ballet – Program: Up Front on Market, Marina Mascarell for Sydney Dance Company – Program: Ascent, Chanel DaSilva for Dallas Black Dance Company – Program: Spring Celebration, Venice Biennale Announces Winners of the Young Call for Choreographies […]

November 4, 2022

Anna Konjetzky for Ballet Hagen – Program: Through and Over/Op Sha!, Glory Tuohy-Daniell for Bangarra Dance Theater – Program: Dance Clan, Felicia Andersson, Elisa Fossati, Sarah Erin Keaveney, and Anna-Cecilia Meyer for Royal Swedish Ballet – Program: Young Choreographers, Cathy Marston for Queensland Ballet – Program: Trilogy, Natalie Weir for Queensland Ballet – Program: Bespoke […]

October 28, 2022

Jessica Lang for 27th Alicia Alonso International Ballet Festival, Lucy Merz, Kristin Young Toner, and Victoria Lyras for Indianapolis Ballet – Program: New Works, Jennifer Archibald for Richmond Ballet – Program: Studio Two, The Washington Ballet Announces Departure of Artistic Director, Houston Ballet Announces New Co-Artistic Director […]

October 14, 2022

Vittoria Girelli & Samantha Lynch for Zurich Ballet – Program: Horizonte, Daniela Cardim for Poznań Opera Ballet – Program: Stabat Mater, Alice Topp for West Australian Ballet – Program: IN Cognito, Sarah Slipper & Caroline Finn for NW Dance Project – Program: Common Ground, Wubkje Kuindersma for West Australian Ballet – Program: Van Gogh […]

October 7, 2022

Skyla Schreter for Hudson Valley Dance Festival, Kristin Young Toner & Victoria Lyras for Indianapolis Ballet – Program: New Works, Amy Seiwert for Smuin Contemporary Ballet – Program: Dance Series 2, Kaatsbaan Cultural Park Announces Summer Ballet Intensive 2023 Artistic Director, Kaatsbaan Culture Park announced that Paloma Herrera (female) has been named Artistic Director of the 2023 Ballet Intensive […]

September 30, 2022

Gemma Bond for American Ballet Theater Studio Company Tour, Bryn Cohn for BalletCollective – Program: Fluidity of Time, Pacific Northwest Ballet announces new Associate Artistic Director, Artistic Director of Dayton Ballet to Step Down, West Australian Ballet announces new Executive Director […]

September 23, 2022

Stephanie Dattellas for Ballet Theater Company – Program: Up Close: Fall, Conny Mathôt for San Antonio Ballet – Program: Cinderella, Julianna Rubio Slager for Ballet 5:8 – Program: Imagine Better, Sidra Bell for Gibney Dance Center – Program: IN/REP: Introspection (An Evening of Works), Arimee Gambill for James Sewell Ballet – Program: Breath 2022 […]

September 16, 2022

Colleen Cavanaugh, Danielle Genest, Francesca Genovese, and Tania Pérez-Salas for Island Moving Company – Program: Points of Departure, Amy Seiwert for BalletX – Program: Winter Series 2023, Amy Hall Garner for Collage Dance Collective – Program: Their Eyes Were Watching God, Amy Hall Garner for BalletX – Program: Spring Series 2023, Julia Adam for Diablo Ballet – Program: A Midsummer Night’s Dream […]

September 9, 2022

Melissa Gelfin De-Poli for Cincinnati Ballet – Program: The Kaplan New Works Series, Ryoko Tanaka for American Repertory Ballet – Program: Kaleidoscope, Vanessa Thiessen for Post:ballet, Marguerite Donlon for Badisches Staatstheater Karlsruhe Ballet- Program: Movers & Shakers, Amy Hall Garner for Paul Taylor Dance Company – Program: Taylor a New Era […]

September 2, 2022

Vivian Assal Doohnavard for Staatsballett Berlin – Program: Lab_Works 2022, Jessica Lang and Brett Ishida for The Washington Ballet – Program: NEXTsteps, Milena Sidorova for Dutch National Ballet – Program: Shadows, Gemma Bond for Sarasota Ballet – Program: Program 1, Cathy Marston, Alysa Pires, and Helen Picket featured in Away We Go presented by Alberta Ballet […]

August 26, 2022

Zelia ZZ TAN 谭之卓 for City Contemporary Dance Company, Stephanie Martinez, Victoria Marks, and Charissa Barton for the New Dance Partners: Festival of Contemporary and Modern Dance, Lauren Lovette for the  Paul Taylor Dance Company Gala, Sidra Bell for the Five Moons Dance Festival, Amy Hall Garner for Carolina Ballet – Program: Mozart: Symphony No. 40 […]

August 12, 2022

Stephanie Lake for Sydney Dance Company – Program: Resound, Cathy Marston for Houston Ballet – Program: Summer and Smoke, Jessica Lang for Pacific Northwest Ballet – Program: Boundless, Margarita Armas for Miami City Ballet at Jacob’s Pillow, Bobbi Jene Smith for Paris Opera Ballet […]

August 5, 2022

Annabelle Lopez Ochoa for BAAND Together Dance Festival – Program: Program 1, Tiffany Rea-Fisher for Dance Theater of Harlem, Daniéle Desnoyers for Fondazione Nazionale Della Danza/ Aterballetto – Program: Double Side, Bridget Breiner for Staatsballett Karlsruhe, Stina Quagebeur for Staatsballett Karlsruhe – Program: JAZZ […]

July 29, 2022

Natasha Powell for National Ballet of Canada – Program: Sharing the Stage, Caili Quan for BalletX – Program: Fall Series 2022, Danielle Rowe for Grand Rapids Ballet – Program: Elemental Movement, Jennifer Archibald & Helen Simoneaufor Charlotte Ballet – Program: Innovative Works […]

July 22, 2022

Bridget Breiner, Yuka Oishi, Danielle Rowe, and Claudia Schreier for San Francisco Ballet – Program: Next@90, Claudia Schreier for Atlanta Ballet – Program: Significant Others, Jodie Gates to take the reins of Cincinnati Ballet & Cincinnati Ballet Otto M. Budig Academy […]

July 15, 2022

Taliha Abdiel & DaEun Jung for L.A. Dance Project – Program: LAUNCH: LA, Virginie Brunelle & Anne Plamondon for Festival Arts Saint-Sauveur – Program: Créations Brunelle/ Plamondon, Ausia Jones for Ballet Jazz Montréal at Festival Arts Saint Sauveur – Program: Essence […]

July 8, 2022

Oona Doherty, Maud Le Pladec, Dada Masilo for Festival d’Avignon, Dana Genshaft for The Washington Ballet – Program: NEXTsteps, Ina Christel Johannessen for Danish Dance Theater – Program: Roaring Twenties, Micaela Taylor for Acosta Danza at The Royal Opera House – Program: Spectrum, Hope Boykin for Hubbard Street Dance Chicago – Series: Elements […]

July 1, 2022

Marina Sánchez for Ballet Nacional de Sodre – Program: Gala de Ballet, Francesca Lattuada, Ina Lesnakowski, and Elena Kekkou for Fondazione Nazionale Della Danza & Aterballetto – Program: An Ideal City/MicroDanze, Kimberly Bartosik for American Dance Festival – Program: Footprints, Jennifer Archibald for Milwaukee Ballet – Program: Originals, Mollie Sansone Sidra Bell, and Windship Boyd for Nashville Ballet – Program: Attitude: Anthology, Suzanne Haug for Eugene Ballet – Program: BOLD […]

June 24, 2022

Nancy Paradis & Claudia Scheier for Richmond Ballet – Program: Program 3 New Works Festival, Lucinda Childs, Chanon Judson, and Bobbi Jene Smith for Kaatsbaan Culture Park Fall Festival, Liliana Barros & Emilie Leriche for Nederlands Dans Theater 2 – Program: Up & Coming Choreographers
Caili Quan & Stephanie Martinez for Sacramento Ballet – Program: Emergence, Sharon Eyal for Staatsballett Berlin – Program: Ekman/Eyal, Katarzyna Kozielska for the Estonian National Ballet – Program: Black/White […]

June 17, 2022

Jessica Lang for Sarasota Ballet – Program: The Sarasota Ballet at the Joyce Theater, Heather Britt for Cincinnati Ballet – Program: The Caplan New Works Series, Pam Tanowitz for Fall for Dance Festival, Chanel DaSilva for Joffrey Ballet – Program: Beyond Borders, Kiara Flavin for Les Grands Ballets – Program: Carmen, Andrea Schermoly & Yusha-Marie Sorzano for Festival Ballet Providence – Program: Off The Wall […]

June 10, 2022

Vivian Assal Doohnavard for Staatsballett Berlin – Program: Lab_Works 2022, Jessica Lang and Brett Ishida for The Washington Ballet – Program: NEXTsteps, Milena Sidorova for Dutch National Ballet – Program: Shadows, Gemma Bond for Sarasota Ballet – Program: Program 1, Cathay Marston, Alysa Pires, and Helen Picket featured in Away We Go presented by Alberta Ballet, Annabelle Lopez Ochoa for Hong Kong Ballet […]

May 27, 2022

Tiler Peck for BalletX – Program: Summer Series at the Wilma Theater, Alice Topp for The Australian Ballet – Program: Instruments of Dance, Natalie Weir for West Australian Ballet – Goldberg Variations, Morgann Runacre-Temple for Birmingham Royal Ballet – Program: Into the Music, Jessica Lang for The Washington Ballet – Program: NEXTsteps […]

May 20, 2022

Stephanie Lake for Queensland Ballet – Program: Bespoke, Melody Mennite for Houston Ballet Theater – Program: Originals, Vittoria Girelli for The Stuttgart Ballet – Program: Creations VII-IX, Stefania Tansini for Aterballetto: My Body trio, Louisville Ballet to present Spotlight Series: Women in Focus […]

May 13, 2022

Michelle Manzanales for Paul Taylor Dance Company, Mikaela Polley for Ballet Central – 2022 Tour Program, Lucy Guerin Australian Ballet – Program: DanceX Festival Part 1, Iratxe Ansa & Imre van Opsta for Ballett Theater Basel – Program: Imbalanced Parallels, Emma Portner for Norwegian National Ballet – Program: Portner/Kylian/Balanchine […]

May 6, 2022

Emily Kikta for ABT Studio Company – Program: Spring Moves, Milena Sidorova for Dutch National Ballet – Program: Celebrate!, Rena Butler for National Ballet of Canada – Program: Anima Animus & New Work by Rena Butler & Symphony in C […]

April 22, 2022

Dana Genshaft and Amy Seiwert for Ballet Met – Program: A Celebration of New Works, Asia Bui for Sarasota Ballet- Program: Program 1, Amy Hall Garner for Miami City Ballet – Program: Diversion of Angels, Tsai Hsi Hung for Battery Dance – Program: Hofmann Dances, Gianna Reisen for New York City Ballet – Program: Classic NYCB II, Keerati Jinakunwiphat for New York City Ballet – Program: 21st Century Choreography […]

April 15, 2022

Bobbi Jene Smith for Paris Opera Ballet, Suzanne Haug for Eugene Ballet – Program: Petrushka, Azure Barton for Ballet Am Rhein – Program: I Am A Problem, Michèle Anne de Mey & Hélène Blackburn for Ballet Am Rhein, Vail Dance Festival Choreography and Commissions Lineup, Pam Tanowitz for New York City Ballet – Program: Visionary Voices […]

April 8, 2022

Paul Taylor Dance Company Announces The 2022 Taylor Company Commission Recipients, Stina Quagebeur for English National Ballet – Program: Ek/ Forsythe / Quagebeur, Stina Quagebeur for Northern Ballet – Program: Three Short Ballets 2022, Crystal Pite World Premiere for The Royal Ballet, Pam Tanowitz for the Royal Ballet: Everyone Keeps Me / New Pam Tanowitz, Annabelle Lopez Ochoa for Pacific Northwest Ballet – Program: Worlds to Come […]